بازسازی ساختمان چه مراحلی دارد؟

بازسازی ساختمان با نوسازی تفاوت بنیادی دارد و این دو مفهوم نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شود. بازسازی به معنای مرمت و رفع ایرادات ساختمان و در نهایت زیباسازی آن است اما نوسازی به معنای تخریب و ساخت یک ساختمان جدید است. بازسازی نسبت به نوسازی هزینه‌های کمتری دارد و به همین دلیل در شرایط فعلی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در بازسازی ساختمان باید توجه بسیار زیادی به هزینه‌ها داشت و برنامه‌ریزی نیز در کنار مدیریت هزینه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مطلب مراحل بازسازی ساختمان با ما همراه باشید تا بیشتر به بازسازی ساختمان بپردازیم.

بازسازی ساختمان چه مراحلی دارد؟

بازسازی ساختمان ها ترتیب و توالی خاص خودش را دارد و این ترتیب باید رعایت شود. مراحل بازسازی ساختمان به شرح زیر است:

مرحله اول هر پروژه ساختمانی بررسی نیازها یا به اصطلاح نیازسنجی است. در این مرحله تغییرات مد نظر و خواسته ها مشخص می‌شود. به عنوان مثال شما باید مشخص کنید که هدف شما از بازسازی چیست و شما از این بازسازی چه می‌خواهید. پس از این مرحله کارشناس مورد نظر باید از ساختمان و محل پروژه بازدید کند. کارشناسان حرفه‌ای این حوزه نکاتی را می‌بینند و گوش زد می‌کنند که هر کسی نمی‌بیند و به ذهن ما نمی‌رسد.

مرحله بعدی نوبت به طراحی نقشه‌ها و سپس برنامه ریزی می‌رسد. پس از اینکه نقشه‌ها کشیده شد، اصلاحات نقشه‌ها انجام شد و تایید نهایی گرفته شد نوبت به شروع عمیلات می‌شود. در ابتدای شروع فعالیت باید برای وسایل و تجهیزات فضای مناسب در نظر گرفته شود.

مرحله بعدی شروع عملیات بازسازی است که عموما از برداشتن لایه رویی نما و گچ دیوارها تا رسیدن به آجرها شروع می‌شود. همزمان با این فعالیت باید تمهیدات لازم برای نوسازی تاسیسات برقی و مکانیکی انجام شود.

مرحله بعدی نوسازی لوله کشی ساختمان و شبکه آب و فاضلاب است. یکی از موارد مهمی که در بازسازی توجه ویژه‌ای به آن می‌شود نوسازی تاسیسات است چرا که تاسیسات کهنه شده علاوه بر اینکه مشکلات عدیده‌ای ایجاد می‌کنند، خطرزا نیز هستند بنابراین باید مورد نوسازی قرار بگیرند.

مرحله بعدی رسیدگی به وضعیت سیم کشی ساختمان است. سیم کشی نیز یکی از مهم ترین تاسیساتی است که کهنگی آن دردسرها و خطرات خود را دارد. همچنین سیم کشی‌های تلفن و فیبر نوری نیز باید انجام شود تا ساختمان از این لحاظ نیز زیرساخت های لازم را برای آینده داشته باشد.

در مرحله بعدی باید حمام و دستشویی‌ها مورد بازسازی قرار بگیرند. پس از اینکه بازسازی مربوط به این بخش انجام شد نوبت به نوسازی دیوارها و کشیدن گچ جدید بر روی آنها می‌شود. نوسازی دیوارها با رنگ آمیزی یا نصب کاغذ دیواری ادامه می‌یابد و نوبت به کف می‌رسد. کف را نیز می‌توان بر روی کف قبلی اجرا کرد یا کف را تخریب نمود و کف‌پوش‌های جدید را بر روی زیرسازی جدی نصب کرد.

در نهایت هم نوبت به یک پاکسازی جانانه می‌رسد تا فضا برای چیدمان مبلمان آماده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *